Adaptacija stare kuće može biti izazovan, ali i iznimno isplativ projekt. Kada je 2021. godine odlučila preurediti svoju kuću, Ana se suočila s brojnim izazovima – od neravnih podova do zastarjelog rasporeda prostorija. Uz pažljivo planiranje i nekoliko mudrih odluka, uspjela je transformirati staru građevinu u dom iz snova. U ovom članku podijelit će svoje iskustvo, savjete i preporuke za materijale i izvođače kako bi pomogla svima koji planiraju sličan pothvat. Evo njene priče:

Ana Ivančić Šola, zaljubljenica u interijer dizajn

Preuređenje tlocrta i otvoreni prostor

Kuća je imala standardan tlocrt: hodnik po sredini kuće, na kraju hodnika WC, a lijevo i desno sobe, kuhinja i dnevni boravak. Micanjem ostave i dva mala zida dobili smo prostor od 40 kvadrata u koji su smješteni dnevni boravak i kuhinja. Zbog tlocrta nije bilo mjesta za stol sa stolicama, pa smo otok pretvorili u stol uz koji se nalaze četiri visoke stolice. Stolice smo kupili u Škerjancu i toplo ih preporučujemo jer su izuzetno udobne.

Kuhinja je, zbog kvalitete okova, naručena u DanKuchenu i nismo požalili. Želja mi je bila imati kuhinju u mat sivoj boji, ali srećom, suprug je inzistirao na bijeloj visokog sjaja. I to je najbolja odluka ikad. Vrlo je jednostavna za održavanje i ništa se na njoj ne vidi, primjerice otisci prstiju.

U kuhinji smo postavili otok s tri velike ladice. U jednoj je sav pribor, u drugoj svi tanjuri i zdjele, a u trećoj svo posuđe.

Dnevni boravak i udobnost

U dnevnom boravku odlučili smo se za Kler kauč iz Qualis namještaja. Željeli smo kauč odignut od poda kako bi usisavač mogao nesmetano prolaziti ispod. Također smo željeli dovoljnu širinu za ležanje, jer nam je prethodni bio preuzak. Odabrali smo Kler kauč s elektronički podesivim naslonom.

Nakon par mjeseci činilo nam se da je kauč malo propao, na što su iz Qualisa odmah poslali ekipu koja ga je dodatno učvrstila. Imamo samo riječi hvale za njihovu brzinu i stručnost. Kauč je već tri godine kao nov. Naš mačak je zauzeo najbolji dio – veliki tabure koji se nastavlja na kauč i služi kao damski ležaj. Taj tabure je uz prozor, pa je mačak odlučio da je to idealna pozicija jer ima pregled nad dvorištem. A kad uoči neke nepravilnosti, ima svoja mala vrata kroz koja ide srediti situaciju. :)

Radne sobe – oaze mira i produktivnosti

Suprug i ja radimo od kuće, pa su nam radne sobe vrlo važne. Moja je prava oaza mira i inspiracije. Prevladava drvo, a ukrasi su biljke, difuzori s prirodnim mirisima eteričnih ulja te velika drvena instalacija na koju stavljam kućice s putovanja. Jedina stvar koju kupim na putovanju su male kućice karakteristične za tu destinaciju. Police s kućicama zaštićene su staklom zbog prašine na koju sam alergična.

Kod supruga prevladava industrijski dizajn, a tamo smo smjestili i biblioteku. I ona je pod staklom zbog prašine. Donji dio služi kao spremište za njegove stvari. Uzeli smo u Elgradu mat materijal koji je navodno otporan na otiske prstiju, ali to baš i nije točno. Srećom, lako se prebriše.

Veliki prozori i drvene klupčice

Imali smo standardne veličine prozora, ali željeli smo veće, pa smo to i ostvarili. Nismo ih širili u stranu, već smo ih spustili na visinu od 40 cm. Dodali smo na njih po mjeri drvene klupčice od punog drva (hrast star 120 godina), dodatno proširene kako bi se moglo sjediti na prozoru.

Spuštanje prozora potpuno je otvorilo cijeli prostor i unijelo mnogo prirodnog svjetla u kuću.

Ostava – funkcionalnost na prvom mjestu

"Nemoj micati ostavu, bit će ti žao!" To je rečenica koju sam čula barem stotinu puta, ali micanje ostave je najbolja odluka koju smo donijeli. Ostava je bila loših dimenzija i nije bila iskoristiva. Novu ostavu smo napravili u hodniku, u ugradbenom ormaru po mjeri. Imala sam točan nacrt gdje će stajati koji aparat, gdje će biti dio za namirnice i gdje će biti usisavač. Sada je ostava iskorištena 100% i potpuno je funkcionalna.

Pametna rješenja za čišćenje i vešeraj

Svi elementi u kući podignuti su na 12 cm visine kako bi robotski usisavač mogao nesmetano čistiti cijeli prostor, što je važno jer sam alergična na kućnu prašinu. Robotić također ima svoju garažu. :)

Od male sobe pored kupaonice oduzeli smo samo 1 metar i 10 cm te napravili vešeraj i garažu za robotić. Vešeraj smo izradili po mjeri na čeličnim nosačima; odignuto 12 cm od poda nalazi se perilica, zatim razmak, pa na čeličnom nosaču sušilica. Električne instalacije su prilagođene da oba uređaja mogu raditi istovremeno. Iznad se nalazi spremište za košaru s čistim rubljem, a lijevo od perilice i sušilice police za čiste ručnike te ladica za kozmetiku. Ispod ladice je košara za prljavo rublje, a na dnu garaža za robotski usisavač.

Stražnji prostor od tih 1 metar i 10 cm iskoristili smo za walk-in ormar u gostinjskoj sobi. Na ulaz u ormar stavili smo drvena vrata od 120 godina starog hrasta.

Podno grijanje i odabir keramike

Kuća je bila potrebna potpuna adaptacija, od podova do novih prozora i fasade. Podovi su bili neravni, pa smo odlučili izbaciti sve i postaviti podno grijanje, što bih svima preporučila.

U cijeloj kući postavili smo keramiku s imitacijom drveta, dok je u kupaonici keramika s imitacijom betona. U kupaonici smo koristili pločice velikih dimenzija 120x60 cm. Ostale su nam tri velike pločice koje smo iskoristili u kuhinji umjesto stakla na zidu. Ogromna preporuka, jer imamo samo dvije tanke fuge, a održavanje je izuzetno lako. Što je najbolje, ništa se na njima ne primijeti. Nakon kuhanja i prskanja ulja ili sličnih sastojaka, ništa se ne vidi.

Kompletna keramika i sve za kupaonu kupljeno je u Keratermu.

Jednostavna i funkcionalna kupaonica

Kupaonica je vrlo jednostavna, ravnih linija. Donji element je umivaonik s dvije ogromne ladice ispod, u koje stane sve što trebate imati u kupaonici. Iznad smo se odlučili za kupaonski ormarić s ogledalom izvana iz iste linije. Unutra su dvije police; mi smo dodali još jednu kako bi stala sva kozmetika i pribor za higijenu zubi. Također ima ugrađeno svjetlo.

Nismo ljubitelji tuša, pa je kada bila obavezna. Dodali smo stakleni paravan, tako da kada služi i kao tuš kabina. Prozor se nalazi iznad kade i svi su govorili da će to biti problem. No, apsolutno nikakav problem – to je odlična stvar jer je prozor uvijek čist. Nakon svakog tuširanja uklonimo vodu s tuš kabine i prozora te prebrišemo slavinu. Slavine su zbog toga i danas kao nove. Pomaže i činjenica da smo na glavni vodovodni ulaz stavili odstranjivač kamenca za cijelu kuću.

Možda će se činiti čudnom preporuka, i ja sam joj se u početku protivila, ali pisoar je odlična odluka. Uzeli smo pisoar koji radi na senzor kada osoba stane ili kada se otvore vrata, budući da smo ga smjestili iza vrata. Kada ste na putu, pisoar sam pusti vodu dva puta dnevno kako ne bi bilo neugodnih mirisa. Dakle, ako imate mjesta, obavezno stavite pisoar na senzor. Naša kupaonica je zbog njega uvijek čista.

Namještaj po mjeri i unikatni detalji

Sav namještaj radili smo po mjeri. Jedan izvođač je od iverala izradio bijeli namještaj od poda do stropa kako bismo iskoristili sav prostor i zadržali čiste linije. Isto smo napravili u spavaćoj sobi gdje je cijeli zid prekriven ormarom.

U hodniku se nalazi ostava od poda do stropa, kao i odvojeni dio na ulazu s cipelarnikom i spremištem za jakne. Ispod su četiri ladice; u jednoj su sredstva za čišćenje cipela, u drugoj papuče za goste, a ostale dvije su višenamjenske.

Stolar koji je to sve radio više ne radi u Hrvatskoj; otišao je u inozemstvo.

Predmete od 120 godina starog hrasta izradio je majstor iz Zagreba kojeg možete pronaći na Instagramu pod imenom Dee-Antique Oak Design. Izradio nam je prozorske klupčice, police za biljke, mali stol za dnevni boravak, TV komodu, mačkovu hranilicu, zidnu košaru za voće i druge detalje.

Detalji koji čine razliku

Imamo mačka, i njegova hranilica je također od punog hrasta. Ima tri rupe za tri posudice: za mokru hranu, suhu hranu i vodu. Iznad je ormarić u kojem držimo sve njegove stvari (hrana, igračke, dokumenti za veterinara i sl.).

U uređenju prevladava miks stilova s dosta industrijskog dizajna, što se vidi po rasvjetnim tijelima, drvenom stoliću u boravku s metalnim kotačima, drvenim policama na zidu s crnim metalnim nosačima, košari za voće koja je kombinacija drva i metala, drvenim vratima na walk-in ormaru i slično.

Kak je sve započelo?

Na sreću, dokumentirali smo cijeli proces renovacije i ponekad ni sami ne možemo vjerovati koliko je bio sveobuhvatan. No, kada pogledamo rezultate, jasno je da se sav trud itekako isplatio. Slike prije i poslije najbolje govore same za sebe i rado ih dijelimo s vama kako bismo inspirirali i ohrabrili sve koji se upuštaju u sličan pothvat.