

Očuvanje tradicije u suvremenom ruhu
Cilj projekta bio je stvoriti moderni prostor, ali sačuvati osjećaj topline namještaja izrađenog prije industrijske ere. Mariov studio dizajnirao je cijelu kolekciju namještaja za kuću, inspiriranu tradicionalnim hrvatskim zanatstvom i materijalima koji su još uvijek prisutni u gradu, poput drvenih konstrukcija vrata korištenih za fronte kuhinje. Tradicionalne tronožne stolice, koje i dalje izrađuju lokalni obrtnici, obojali smo u crno kako bi im dali moderniji izgled. S druge strane, prostor je obogaćen potpuno suvremenim elementima koji pružaju minimalističku estetiku s tankim, čistim linijama, sugerirajući budućim promatračima vrijeme u kojem je projekt realiziran.



Umjetnički dodiri u funkcionalnom prostoru
Materijali su korišteni u njihovom prirodnom stanju - poput hrastovine, kamena, vune i lana - što prostoru daje toplu, neutralnu paletu boja i dugotrajnu kvalitetu. Kamene zidove koje smo zatekli obnovili smo pjeskarenjem i fugiranjem, a žbukanje je izvedeno tradicionalnom žbukom bez cementa. Umjesto tipičnih apartmanskih dekoracija, angažirali smo keramičku umjetnicu Lidiju Boševski koja je stvorila instalacije inspirirane grubim prirodnim površinama, posebno kamenom koji je često vidljiv na zidovima. Njena serija "Grafike iz kamena" uključuje keramičke vaze i zidne tanjure, izrađene tradicionalnim postupkom u peći na drva.



Inovacije u tekstilu i biljnom svijetu
Za tekstilne elemente, poput zavjesa, angažiran je modni dizajner Silvio Vujičić, poznat po eksperimentiranju s proizvodnim tehnikama tekstila. Jedan od njegovih karakterističnih dizajna, sitotisak s bojama koje se šire i mijenjaju "DNK tkanine" pri zagrijavanju, korišten je za izradu zavjesa. Uzorci na tkanini su nepravilni i usklađeni s ostalim prirodnim elementima u kući. Biljke su raspoređene po zidovima, inspirirane divljim biljkama koje rastu iz kamena diljem grada, a hortikulturni koncept razvio je Studio Botanike, predstavljajući mediteranske biljke i Walligami zidne sadilice.



